Metin Oktay Beşiktaşlı mıydı ?

Aşağa gitmek

300910

Mesaj 

Konu.. Metin Oktay Beşiktaşlı mıydı ?
Türk futbolunun ‘Taçsız Kralı’ Metin Oktay’la ilgili bu iddia çok konuşulacak.


1954 yılında Orhan ve Varol, Metin Oktay’ı siyah beyazlı kulübe transfer olmaya ikna etti. ‘Ben zaten Beşiktaşlıyım’ diyen Metin, 4 bin 500 lira isteyince, gönül verdiği takım yerine G.Saray’a imza attı.

ÖLÜMÜNÜN üzerinden 19 yıl geçti. Ancak o hala konuşuluyor. Türk futbolunun ‘Taçsız Kralı’ Metin Oktay’la ilgili bir iddia şu sıralarda konuşulmaya başladı. Atlas Tarih Dergisi yazarı Vala Somalı, öyle bir iddia attı ki ortaya, herkesi heyecanlandırdı; “Metin Oktay, Beşiktaşlıydı.” İşte o yazıdan dikkat çekici bölümler... Tıpkı Kadri gibi o da çok küçük yaşta Beşiktaş sevgisi ile yanıp tutuşmaya başlamıştı. 1954 yılında Genç Milli Takım’ın Avrupa dönüşü, Orhan ve Varol’un aracılığı neticesinde Beşiktaş’a transfer olmayı kabul etti. Metin teklifi aldığı zaman, “Ben zaten Beşiktaşlıyım” demişti. Onu Akaretler’deki kulüp lokaline getirdiler. Pazarlıklar başladı.

Sen Recep misin ki?

Metin, “Ağabeyler, dayızademle bir dükkan açmaya karar verdik. Hisseme 4 bin 500 lira düştüğü için bu parayı istiyorum” diyordu. İdareciler kızdılar ve “Sen Recep misin ki bu parayı istiyorsun?” dediler. Metin’in cevabı ise daha manalı oldu; “Bugün için Recep Ağabeyim gibi değerli bir oyuncu olmayabilirim ama, ileride onu geçmeyeceğim ne malum?”

Metin oradan içi burkularak ayrıldı. 1990-91 sezonuydu. Türkiye Ligi’nin önemli bir karşılaşmasını, Şükrü Saracoğlu Stadı Basın Tribünü’nde Metin Oktay ile birlikte izlerken sormuştum gol kralına: “Metin kardeş, sen artık G.Saray camiasına malolmuş, sembolleşmiş bir sporcusun. Hatırladığım kadarıyla G.Saray’a gelinceye kadar, koyu bir Beşiktaş sempatizanı olduğun söylenirdi İzmir’de! Beşiktaş’ın kapısından neden döndüğünü de gayet iyi biliyorum ama, yine de merak etmekten kendimi alamıyorum. Beşikaş’a karşı yine de sempati besliyor musun?”
“İnsanın ilk göz ağrısından vazgeçmesi mümkün müdür Valacığım” demişti gülümseyerek....

Beşiktaş’a neden gidemedi?

4 bin 500 lirayı çok gördüler

1954 yılında Genç Milli Takım’ın Avrupa dönüşü, Orhan Vedat Sevinçli ve Varol’un aracılığıyla Beşiktaş’a transfer olmayı kabul etti. Metin teklifi aldığı zaman “Ben zaten Beşiktaşlıyım” demişti. Onu Akaretlerdeki kulüp binasına getirdiler. Pazarlıklar başladı. Metin, “Dayızademlerle bir dükkan açmaya karar verdik. Hisseme 4 bin 500 lira düştüğü için bu parayı istiyorum” diyordu. Israrı karşısında idareciler kızdılar ve Sen Recep misin ki bu parayı istiyorsun?” dediler. Metin oradan içi burkularak ayrıldı.

Baba Gündüz G.Saraylı yaptı

Beşiktaşlı idarecilere isteğini kabul ettiremeyen Metin Oktay, Akaretler’den kızgın bir şekilde ayrıldı. Tıpki Kadri Aytaç’ın transferinde olduğu gibi, Metin Oktay’ı yakın takibe alan ‘Baba Gündüz’, yine devreye girdi ve o mükemmel ikna yeteneğini kullanarak geleceğin gol kralı Metin Oktay’ı Galatasaraylı yaptı. 1955-1969 yılları arasında G.Saray’da devleşti, 4 Türkiye Kupası, 2 de Profesyonel İstanbul Ligi’ni, 3 kez de Türkiye Ligi şampiyonluklarını kazandı. Türkiye liglerinde 6 defa gol kralı oldu.


Hürriyet
avatar
abilir
Derece 5 - Level 5

Rep Puanı Rep Puanı : 1123
Başarı Sistemi Başarı Sistemi : 23

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz