Final Fantasy XIII Reklamında Skandal

Aşağa gitmek

190810

Mesaj 

Konu.. Final Fantasy XIII Reklamında Skandal
Hayatına Nintendo konsollarında başlayıp ilk altı oyununu, yani bir nevi ilk klasiklerini bu firmanın konsollarında sunan Final Fantasy serisi yedinci oyununda şok bir kararla platform değiştirip PlayStation'a münhasır olacağını açıklamış ve bu politikasını ana seri için altı oyun boyunca bir DVO olan Final Fantasy XI hariç hiç bozmamıştı. Bu yüzden serinin ikinci şok kararı, FF XIII'ün PlayStation 3 ile beraber Xbox 360'a da çıkacak oluşu PS3 sahiplerini üzmüş, hatta Final Fantasy on beş sene önce yaptığı gibi platform değiştirmeye mi hazırlanıyor sorularını beraberinde getirmişti. Fakat oyun dünyasına bomba gibi düşen bir haber sonrasında PS3 sahiplerinin yüzü bu konuda gülmeye başladı.

Birleşik Krallık'ta yayınlanan bir Final Fantasy XIII reklamını talep üzerine incelemeye alan "Advertising Standarts Authority ", yani Reklam Standartları Otoritesi bu tetkikin sonunda reklamda kullanılan görüntülerin reklamın oyunun 360 versiyonuna ait olmasına rağmen oyunun PlayStation 3 versiyonundan alındığını kanıtladı. Bu şekilde oyunun Xbox 360'daki özelliklerinin abartıldığını düşünüp tüketicinin yanlış yönlendirildiğine karar veren kurum bu reklamın Birleşik Krallık'ta yayınlanmasını yasakladı; tabii bu oyun çıkalı bir hayli süre olduğundan büyük bir ceza olmasa da itibar açısından kuşkusuz epey sarsıcı. Konu ile ilgili ulaşılmaya çalışınılan Square Enix ise aradaki farkın "adli tıp vari yöntemlerle incelenmediği" müddetçe anlaşılamayacağını, fakat FMV içeriğini yakalamak için PlayStation 3 versiyonunun kullanıldığını da itiraf etti.

Bu olayda çok büyük ihtimalle Microsoft'un dolaylı yada dolaysız bir parmağı yok, fakat sadece Square'in bile böyle bir şeye karışmış olması, özellikle de bunun PS3 versiyonu daha "iyi" gözüktüğü için ortaya çıkmış olması gerçekten son zamanlarda oyun dünyasında gerçekleşmiş en garip olaylardan biri haline getiriyor.
avatar
squarEnix
Derece 2 - Level 2

Rep Puanı Rep Puanı : 106
Başarı Sistemi Başarı Sistemi : 7

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Bu yazıyı burda paylaş : diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz